ADP Coaches & Staff

The ADP offers its athletes experienced coaching and direction, as well as professional services from Colorado Springs and the World's best doctors, physical therapist, massage therapists and sport nutritionists.

Coach Scott Simmons
(Coaching Stats)

Scott Simmons directs and coaches the ADP. With over 25 years of coaching expereince, both on the collegiate and the elite level, Simmons continues to facilitate development of athletes to the top level, including Betsy Saina's 2014 world leading 30:57 10k.  With a Master's of Sport Science degree, Simmons applies science and experience to create progressive specific developmental training plans.

Dr. Jay Kinsman, M.D.
Colorado Springs Internal Medicine
Coach Renato Canova
(Coaching Stats)

Recognized as one of the preeminent coaches of long distance runners in the world, Canova continues in an advisory role with the ADP.  Famous for directing top level athletes inlcuding Moses Mosop, Kenesia Bekele and Florence Kiplagat, Canova took over the reigns of China's distance progarm in 2014 and has already produced promising results, including Changquin Ding's nation leading women's marathon mark of 2:26:24.

Fred Stoot & Joe McCaleb
Action Potential Physical Therapy
Dr. Nanna Meyers
UCCA Sports Nutrition
Jennifer Chee
MyMassageFitness.com

TOP PERFORMERS COACHED BY SCOTT SIMMONS

MEN (See WOMEN below)

600m

1:16.30, Elkana Chepsiror, VIC, VK 2-06

 

800m

1:47.01, Dey Dey, USA, 6-13 

1:47.33, Elkana Chepsiror, VIC, 5-06

 

1500m

3:37.07, Matt Elliott, Brooks, KBC, 7-13 

3:39.81, Mack McLain, adi/BRC, AMC, 6-13

3:39.81, Craig Miller, NB, PJ, 4-13

3:44.33, Sean Brosnan, Un, II, 6-08

3:45.01, Simon Stuetzel, QU, NCA&T, 5-10

3:45.09, Corey Duquette, VIC, SR, 4-06

3:45.94, Michael Crouch, QU, PDF, 6-09

 

Mile

3:53.7r, Dey Dey, adidas, BM, 6-13

3:57.16, Matthew Elliot, Brooks, MCDC, 6-13

3:58.90a/i, Craig Miller, New Balance, USAi, 3-13

4:01.74r, Josef Tessema, RSM, 7-15

 

3000m

7:48.27-2Mi, Leonard Korir, Nike, Millrose, 2-13

7:57.79i, Michael Crouch, QU, NB, 2-09

7:57.92, Fernando Cabada, VIC, ST, 6-06

8:00.78i, David Cheromei, VIC, NB, 2-07

8:00.97i, Blake Boldon, BRC, USA, 3-09

8:03.48 Matt Elliot, Brooks, IU, 2-13

 

3,000m Steeplechase

8:13.68, Hillary Bor, US Army, Brussels, 9-16

8:15.89, Nouredine Smail, FR, PDL, 6-13

8:21.00, David Cheromei, VIC, UG, 7-07

 

5,000m

13:15:45, Leonard Korir, Nike, PJ, 4-13

13:26.67, Nouredine Smail, PJ, 4-13

13:34.92, Fernando Cabada, VIC, MtS, 4-06

13:35.51, Craig Miller, NB, SI, 3-13

13:40.89, Michael Crouch, QU, PJ, 5-09

13:44.30, Matt Elliott, Brks, RR, 3-13

13:49.29, Daniel Kanyaruhuru, QU, Penn, 4-08

13:49.79, Brad Tighe, MSU, Penn 4-02

13:55.1r, Fasil Bizuneh, NB, US, 9-06

14:00.20i, Blake Boldon, BRC, ISt, 2-09

 

10,000m

27:43.96, Joseph Chirlee, US Army, Wageningen, 5-12 

27:50.48 Fasil Bizuneh, NB, PJ, 5-08

28:25.62, Fernando Cabada, VIC, UO 4-06

28:32r, Jeff Campbell, SR, DSB 10-98

28:33.25, Daniel Kanyaruhuru, QU, SI, 4-08

28:56.57, Nouredine Smail, FR, PTC, 5-14

28:58.72, Michael Crouch, QU, PJ, 4-11

29:03.84, Joe Gray, SCOTT, MSR, 4-14

 

Half Marathon

1:01:16, Lenny Korir, Nike, NYC, 3-13

1:02:20, Fasil Bizuneh, NB, US, 1-07

1:02:33 Augustus Maiyo, USArmy, WC, 10-12

1:02:43, Chris Barnicle, NB, Phil, 9-11

1:02:45, Fernando Cabada, Rbk, BS, 10-06

1:03.25, Justin Young, ST, US 1-09

1:03:42, Joe Gray, Scott, US1/2, 1-14

1:04:21, Brandon Birdsong, US1/2, 1-14

1:04:32, Daniel Tapia, US1/2, 1-14

 

Marathon

2:12:27, Fernando Cabada, RB, FM, 12-06

2:13:52, Justin Young, RM, 5-08

2:14:30, Daniel Tapia, SRC, 4-13

2:16:47, Fasil Bizuneh, NB, US, 10-08

 

National Champions

Joe Gray, Scott, USClubXC, 12-13

Nouredine Smail, FR, FR5k, 2013 

Joseph Chirlee, USArmy, US25k, 2012

Michael Crouch, QU, NCAA XC, 2011

Michael Crouch, QU, 1500, 2009

Michael Crouch, QU, 5000(i), 2009

Daniel Kanyaruhuru, QU, 5000(i), 2008

Elkana Chepsiror, VIC, 800, 2007

David Cheromei, VIC, 5000, 2007

David Cheromei, VIC, Steeple, 2007 (CR)

David Cheromei, VIC, 3000(i), 2007

Fernando Cabada, VIC, US 25k, 2006 (AR)

Elkana Chepsiror, VIC, 800, 2006

David Cheromei, VIC, 5000, 2006

David Cheromei, VIC, Steeple, 2006

Elkana Chepsiror, VIC, 600(i), 2006 (CR)

David Cheromei, VIC, 3000(i), 2006

Fernando Cabada, VIC, 5000(i), 2006

VIC, 3200-Meter Relay(i), 2006

VIC, Distance Medley Relay(i), 2006

Virginia IntermontMen’sTeam CrossCountry, 2006

David Cheromie, NAIA XC, 2006

Elkana Chepsiror, VIC, 800, 2005

Corey Duquette, VIC, 1500, 2005

Fernando Cabada, VIC, 5000, 2005

Fernando Cabada, VIC, 10,000, 2005

David Cheromei, VIC, Steeple, 2005

Elkana Chepsiror, VIC, 800(i), 2005

Corey Duquette, VIC, Mile(i), 2005

Fernando Cabada, VIC, 3000(i), 2005

David Cheromei, VIC, 5000(i), 2005

VIC, 3200-Meter Relay(i), 2005

VIC, Distance Medley Relay(i), 2005

Virginia Intermont Men’sTeamCrossCountry, 2005

Virginia Intermont Men’sTeamCrossCountry, 2004

Travis Hanson, MSU, TJ(i), 2003

Minot State Men’s Team Cross Country, 2003

Brad Tighe, MSU, 3000(i), 2002

Minot State Men’s Cross Country Team, 2002

 

USA & National Team Qualifiers:

Joe Gray, USA, World Mtn Championships, Bulg., 9-16

Hillary Bor, USA, Olympics, Rio, 8-16

Joe Gray, USA, World Mtn Championships, N. Wales, 9-15

Ian Burrell, USA, WC Marathon, Beijing, 8-22

Augustus Maiyo, USA, PanAm XC, Columbia, 2-15

Joe Gray, USA, PanAm XC, Columbia, 2-15 

Joe Gray, USA, WMRC, 9-14

Joe Gray, USA, WMRA, 8-14

Joe Gray, USA, NACAC XC, 2-14

Joe Gray, USA, BUPA XC, 1-14

Daniel Tapia, USA, WC Marathon, 8-13

Nouredine Smail, FR, WC Steeple, 8-13

Augustus Maiyo, USA, World ½ Marathon, 10-12

Michael Crouch, USA, NACAC U-23 T&F, 6-10

Fernando Cabada, USA, World T&F, 8-07

Fasil Bizuneh, USA, World XC, 3-07

Fasil Bizuneh, USA, NACAC XC, 3-07

Fernando Cabada, USA, NACAC XC, 3-05

Fernando Cabada, USA, World ½ Marathon, 8-06

Fernando Cabada, USA, Chiba Ekiden, 11-06

Fasil Bizuneh, USA, Chiba Ekiden, 11-06

Brad Tighe, CAN, World XC, 3-02

Scott Simmons, USA Coach, Chiba Ekiden, 11-01

Scott Simmons, USA Coach, World ½Marathon, 10-97

 

World Championships Finishes

Joe Gray, USA WMRC, 1st, Bulgaria, 9-16

Hillary Bor, USA, Rio Olympics, 3k Steeple, 7th, 8-16

Joe Gray, USA, NACAC XC, 1st, Tri/Tobago, 1-14

UDaniel Tapia, USA, 27th, WC Marathon, 8-13

Nouredine Smail, FR, Finalist, WC Steeple, 8-13

Augustus Maiyo, USA, 15th, World 1/2, 10-12

 

WOMEN

800m

2:08.87, Katie Rainsberger, AA, CO, 5-15

2:10.87, Maraya Slatter, QU, NCAA, 5-10

2:12.30, Ivana Skladana, UM, AL, 3-95

2:12.80, Petra Staskova, LSU, 4-97

 

1500m

4:12.62, Katie Rainsberger, AA, PT, 6-16

4:19.84, Tanya Zeferjahn, XQU, OOB, 7-10

4:21.30, Rochelle Kanuho, adi, PTC, 5-14

4:25.42, Petra Staskova, SVK, Ostr, 5-96

4:25.58, Stephanie Pezzullo, BOS, 6-10

4:32.10, Ivana Skladana, UM, UT, 4-95

 

Mile

4:36.61i, Katie Rainsberger, AAHS,3-16

4:39.6r, Alisha Williams, adidas, 5-12

4:44r, Amber Moran, I8, 8-10

4:48.27i, Rochelle Kanuho, adidas, UW, 2-14

4:52.39i, Stephanie Pezzullo, ETSU, 1-10

4:53.33, Tanya Zeferjahn, QU, 2-10

4:56.00, Petra Staskova, 4-97

4:59.66, Brittni Hutton, adidas, UW, 2-14

 

3000m

8:38.01, Betsy Saina, Nike, BRUX DL, 9-14 

8:57.75p, Alisha Williams, adidas, Pre, 6-12

9:00.62, Katie Rainsberger, AA, WU20, 7-16

9:22.95i, Tanya Zeferjahn, QU, VT, 1-10

9:32.42, Petra Staskova, Sauc, 7-00

9:33.66i, Rochelle Kanuho, adidas, Meyo, 2-14

9:34.22i, Stephanie Pezzullo, BU, 2-10

 

3,000m Steeplechase

10:07.13, Stephanie Pezzullo, USATF, 6-10

 

5000m

14:39.49, Betsy Saina, Nike,  Mon DL, 7-14 

15:09.73, Alisha Williams, adidas, SI, 3-13

15:25.85, Rochelle Kanuho, adi, US, 6-14

15:57.02, Sarah Porter, WWU, Mt Sac, 4-11

16:03.51, Tanya Zeferjahn, QU, Stan, 3-10

16:14.79r, Brittni Hutton, adidas, SVTT, 11-13 

16:23xc, Katie Rainsberger, AA, Desert Twilight, 10-15

16:29r, Stephanie Pezzullo, USA5k, 9-10

16:30.0r, Stephanie Herbst-Lucke, USA5k, 9-08

16:34.78, Petra Staskova, SVK, Praha, 6-96

16:35.95, Meagan Nedlo, QU, NCAA, 5-10

16:39.44, Wendy Thomas, adidas, Chiba, 11-11

 

10,000m

30:46r, Betsy Saina, Nike, BEL, 8-14 

31:54, Mattie Suver, Asics, PJ, 5-15

32:03.07, Alisha Williams, adidas/BRC, PJ, 4-12

32:33.05, Brianne Nelson, adidias/BRC, PJ, 4-13

32:48.45, Wendy Thomas, adidas/BRC, PTF, 6-12

32:55r, Stephanie Herbst-Lucke, HoS, 7-08

32:57.15, Sarah Porter, WWU, USATF, 6-11

33:09.47, Tanya Zeferjahn, QU, PJ, 5-10

 

Half Marathon

1:09:27, Betsy Saina, Nike, BAA, 10-14

1:11:51 Mattie Suver, asics, US1/2, 1-15

1:12:23 Brianne Nelson, adidas, US1/2, 6-13

1:12:29 Wendy Thomas, adidas, US1/2, 1-14

1:12:39 Alisha Williams, adidas, Indy, 11-14 

1:13:47 Jess Petersson, DM, RnRAZ, 1-14

1:14:02 Christie Foster, adidas, Tucson, 12-12

1:15:25, Stephanie Herbst-Lucke, USA, IAAF, 10-07

 

Marathon

2:32.49, Wendy Thomas, adidas, Boston, 4-14

2:34.24, Brianne Nelson, adidas, USA, 10-14

2:34:58, Alisha Williams, adidas, CIM, 12-12

2:44:06, Adrian Chouinard, adidas, USOT, 1-12

2:44:42, Christie Foster, adidas, R&RAZ, 2-13

 

National Champions

Mattie Suver, Asics, US XC, 2016

Katie Rainsberger, AA, NBNS Mile, 2-16

Katie Rainsberger, AA, Nike XCN, 12-15

Mattie Suver, adidas, US Club XC, 2012

Sarah Porter, WWU, NCAA D2, 10,000, 2011

Tanya Zeferjahn, QU, NCAA D2, 10,000, 2010

Tanya Zeferjahn, QU, NCAA D2, 10,000, 2009

Amanda Gorst, VIC, NAIA 3kRW(i), 2006

Ivana Skladana, UM, NAIA 1500, 1995

 

USA & National Team Qualifiers

Katie Rainsberger, USA, World Junior 3k, 7-16

Mattie Suver, USA, Great Ed XC, 1-16

Katie Rainsberger, USA, Great Ed XC, 1-16

Betsy Saina, WC W10k, Beijing, 8-24

Mattie Suver, USA, World XC, China,3-15

Katie Rainsberger, USA, World XC, China,3-15

Mattie Suver, USA, PanAm XC, Columbia, 2-15

Rochelle Kanuho, USA, PanAm XC, Columbia, 2-15

Katie Rainsberger, USA, PanAm XC, Columbia, 2-15

Rochelle Kanuho, USA, Bupa XC, 1-15

Alisha Williams, USA, Bupa XC, 1-15

Brianne Nelson, USA, Bupa XC, 1-15

Mattie Suver, USA, World 1/2, 3-14

Wendy Thomas, USA, World 1/2, 3-14

Rochelle Kanuho, USA, Bupa XC, 1-14

Mattie Suver, USA, World XC, Poland, 3-13

Mattie Suver, USA, Bupa Edinburgh XC, 1-13

Brianne Nelson, USA, Bupa Edinburgh XC, 1-13

Mattie Suver, USA, Chiba Ekiden, 11-12

Ali Williams, USA, Bupa Edinburgh XC, 1-12

Ali Williams, USA, Chiba Ekiden, 11-11

Wendy Thomas, USA, Chiba Ekiden, 11-11

Stephanie Pezzullo, USA, Chiba Ekiden, 10-10

Stephanie Herbst-Lucke, USA, Chiba Ekiden, 2-09

Herbst-Lucke, USA, World Half Marathon, 10-08

 

World Championships Finishes

Katie Rainsberger, USA, World Junior 3k, 7th, 7-16

Mattue Suver, USA, 26th, World XC, 3-13

TOP PERFORMERS COACHED BY RENATO CANOVA

 

Coach of Moses Mosop

- World Record Holder in 25k and 30k (2011)

-    2005 World Championships 10,000-meter Bronze Medalist

- 2007 World Cross Country Championships Silver Medalist

o Marathon - 2:03.06

o 10,000-meters: 27:08.96

o 5,000-meters: 12:54 

 

Coach of Qatar National Team (2004 to 2010) 

 

Coach Saif Saaeed Shaheen (Stephen Chorono)

o World Record Holder 3k Steeplechase 7:53.62

o 2 x World Championships Steeplechase Gold Medalist (2003 & 2005)

o 5,000-meters: 12:48.81

 

Coach Nichola Kemboi

o 10,000-meters: 26:30.03

o 5,000-meters: 13:01.14

 

     Coach of Mubarak Shami

o 2007 Paris Marathon Winner (2:07:17)

o 2008 Lake Biwa Marathon Winner (2:08:23)

o 2007 World Championships Marathon Silver Medalist

o 2005 World Half Marathon Championships Silver Medalist

 

     Coach of Rodgers Rop

- 2002 New York City and Boston Marathon Winner

- 2007 Hamburg Marathon Winner (2:07:32)

 

     Coach of Dorcus Inzikuru

- 2005 World Champion Women’s 3k Steeplechase

- 2005 World Athletics Final Gold Medalist

 

 

     Coach of Christopher Koskei

- 1999 World Championships Steeplechase Gold Medalist

- 1995 World Championships 3k Steeplechase Silver Medalist

o 3,000-meter Steeplechase: 8:00.43

 

     Coach of Paul Kosgei

- 2002 World Half Marathon Gold Medalist

- Former World Record Holder 25k (1:12:45)

- 2001 World Cup 5,000-meter Silver Medalist

- 2000 World Cross Country Championships Bronze Medalist

- 1999 World Cross Country Championships Silver Medalist

 

 

     Co-Coach of Italian National Team (1987 to 1998)

- Ornella Ferrara

o 1995 World Marathon Championships Bronze Medalist

- Maria Curatolo

o 1987 World Road Race Championships Bronze Medalist

- Maura Viceconte

o Women’s Italian Marathon Record Holder (2:23:37)

 

     Head Coach of Italian Iveco Club (1977 to 1986)

- Three 1980 Olympic Gold Medalists

o Pietro Mennea (Men’s 200-meters)

o Sara Simeoni (Women’s High Jump)

o Maurizio Damilano (Men’s 20k Racewalk)

 

 

 

© 2015 by American Distance Project

GET MORE FROM THE TEAM:

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean